300 jaar Oostendse Compagnie - Publieksavond

Start datum
Eind datum
Locatie
InnovOcean Campus, Oostende
Land
Belgium
300 jaar Oostendse Compagnie - banner publieksevent

Dit jaar is het 300 jaar geleden dat de Generale Indische Compagnie, beter bekend als de Oostendse Compagnie, werd opgericht. Het aanzienlijke kapitaal werd opgehaald bij de Antwerpse, Brusselse en Gentse handelselite voor de aankoop van schepen. Vanuit Oostende voeren ze naar India en China. Zo werd de Oostendse het centrum van de overzeese handelsexpansie van onze gewesten in de 18de eeuw. Ondanks het grote succes moest de Oostendse Compagnie onder Britse, Nederlandse en Franse druk haar handelsactiviteiten staken in 1731.

Programma


19:00   Welkom
– Moderator: Wim De Winter (KUL)
– Bart Tommelein (Burgermeester Oostende)

19:15   Oostendse Compagnie in globaal perspectief
– Jan Parmentier (MAS)

19:35   Oostende en de Oostendse Compagnie in lokaal perspectief
– Michael-W. Serruys (KBMA & VUB)

19:55 Land en Zeeman
– Giedo Vanhoecke (Zangkoor ‘Ier en gunter’) zingt het enige nog bekende Vlaamse 18de-eeuws lied over de Oost-Indiëvaart

20:05   Oostendse Compagnie vandaag in fictieliteratuur
– Een duo-gesprek met auteurs Katrien Van Hecke (Oostende is niet ver meer verschenen in 2022) en Doris Klausing (De smaak van thee te verschijnen in oktober 2023)

20:35   Meer weten over de Oostendse  Compagnie?
– Boekvoorstelling 'De Bibliografie van Oostende en de Middenkust' (Fons Verheyde, VLIZ)
– Boekvoorstelling 'Reisjournaal van Michel de Febure' (Jan Parmentier & Kristin Van Damme)
– Tentoonstelling ‘300 jaar Oostendse Compagnie’ in Stadsmuseum Oostende (Nadia Stubbe, Heemkring De Plate)
– Gegidste wandeling ‘Oostende en de Oostendse Compagnie’ (Dirk Beirens, Gidsenkring Lange Nelle)

21:00   Receptie
– Met de mogelijkheid om boeken te kopen over de Oostendse Compagnie
 

Praktisch


VLIZ – InnovOcean Campus; Jacobsenstraat 1, 8400 Oostende

Dinsdag 21 November 2023, 19:00 tot 22:00

Inschrijven kan via deze link (max. 100 deelnemers)

Meer over de Oostendse Compagnie?


Andere activiteiten georganiseerd in het kader van het jubuleumjaar, zijn terug te vinden op de aparte website 300 jaar Oostende Compagnie - Hoe Oostende een wereldhaven werd. Zo is er ook

  • een wetenschappelijke congres (23-24 november),
  • een expo in het stadsmuseum (1 november - 15 mei),
  • rondleidingen,
  • activiteiten voor scholen
  • meerdere boeken die verschijnen over het thema

In het magazine De Grote Rede #57 (mei 2023) lees je meer over de 'Oostendse Azië-expedities als verhaal van handel, immigratie, onderhandeling en conflict'.