IMIS | Vlaams Instituut voor de Zee
 

Vlaams Instituut voor de Zee

Platform voor marien onderzoek

IMIS

Publicaties | Instituten | Personen | Datasets | Projecten | Kaarten
[ meld een fout in dit record ] Print deze pagina

ME-3 Monitoring estuarium langs de Zeeschelde - macrobenthos [ME-3 Monitoring the estuary along the Zeeschelde - macrobenthos]
Citatie
Estuaries. Research Institute for Nature and Forest: Belgium; (2020): ME-3 Monitoring the estuary along the Zeeschelde - macrobenthos.
Contact: ; Estuaria (LNE), meer

Toegang tot data
Gearchiveerde data

Beschrijving
Densiteit en biomassa macrozoöbenthos voor Zeeschelde en zijrivieren. meer

Per staalnamelocatie worden jaarlijks volgende stalen genomen: - basisstaal (BS): intertidaal: steekbuis (diameter 4,5 cm) tot 15 cm diepte en subtidaal: steekbuis uit Reineck box-corer (diameter 4,5 cm) tot 15 cm diepte - OIDstaal: 3-jaarlijks; in functie van identificatie van oligochaeten: intertidaal: steekbuis (diameter 4,5 cm) tot 15 cm diepte en subtidaal: steekbuis uit Reineck box-corer (diameter 4,5 cm) tot 15 cm diepte

Scope
Thema's:
Biologie > Benthos > Macrobenthos, Biologie > Ecologie - biodiversiteit, Kustonderzoek (bv. stranden, estuaria)
Kernwoorden:
Zoet water, Brak water, Terrestrisch, België, Zeeschelde, Plaat van Boomke, België, Zeeschelde, Plaat van Doel, België, Zeeschelde, Sint-Annastrand, België, Durme R., Hamme, België, Rupel, België, Zeeschelde, België, Zeeschelde, Appels, België, Zeeschelde, Ballooi, België, Zeeschelde, Branst, België, Zeeschelde, De Kramp, België, Zeeschelde, Dendermonde, Belgie, Zeeschelde, Driegoten, België, Zeeschelde, Galgeschoor, België, Zeeschelde, Gentbrugge, België, Zeeschelde, Groot Buitenschoor, België, Zeeschelde, Haven van Antwerpen, Kallo, België, Zeeschelde, Haven van Antwerpen, Van Cauwelaertsluis, België, Zeeschelde, Hoboken, België, Zeeschelde, Kallebeek, België, Zeeschelde, Ketenissepolder, België, Zeeschelde, Kruibeke, België, Zeeschelde, Mariekerke, België, Zeeschelde, Melle, België, Zeeschelde, Notelaer, België, Zeeschelde, Paardenschor, België, Zeeschelde, Rupelmonde, België, Zeeschelde, Schoonaarde, België, Zeeschelde, Temse, België, Zeeschelde, Uitbergen, België, Zeeschelde, Vlassenbroek, België, Zeeschelde, Wetteren, Belgium, Dijle, Belgium, Durme, Belgium, Nete, Belgium, Schellebelle, Belgium, Wichelen, Belgium, Zenne, Acari, Alderia modesta (Lovén, 1844), Alitta succinea (Leuckart, 1847), Amphichaeta sannio Kallstenius, 1892, Amphipoda, Apocorophium acutum (Chevreux, 1908), Apocorophium lacustre (Vanhöffen, 1911), Assiminea grayana J. Fleming, 1828, Balanus Costa, 1778, Balanus improvisus Darwin, 1854, Barnea candida (Linnaeus, 1758), Bathyporeia Lindström, 1855, Bathyporeia elegans Watkin, 1938, Bathyporeia pelagica (Spence Bate, 1857), Bathyporeia pilosa Lindström, 1855, Bithynia tentaculata (Linnaeus, 1758), Capitella capitata (Fabricius, 1780), Carcinus maenas (Linnaeus, 1758), , Cerastoderma edule (Linnaeus, 1758), Ceratopogonidae Newman, 1834, Chironomidae, Cnidaria, Coleoptera, Collembola, Copepoda, Corbicula fluminea (O. F. Müller, 1774), Cordylophora caspia (Pallas, 1771), Corophium Latreille, 1806, Corophium arenarium Crawford, 1937, Corophium insidiosum Crawford, 1937, Corophium lacustre Vanhöffen, 1911, Corophium volutator (Pallas, 1766), Crangon crangon (Linnaeus, 1758), Crassostrea angulata (Lamarck, 1819), Cyathura carinata (Krøyer, 1847), Diptera, Dolichopodidae Latreille, 1809, Dreissena polymorpha (Pallas, 1771), Dugesia tigrina (Girard, 1850), Empididae Linnaeus, 1758, Enchytraeidae Vejdovský, 1879, Enchytraeus albidus Henle, 1837, Ephemeroptera, Ephydridae Zetterstedt, 1837, Eteone longa (Fabricius, 1780), Eteone Savigny, 1822, Eurydice pulchra Leach, 1815, Gammarus duebeni Lilljeborg, 1852, Gammarus Fabricius, 1775, Gammarus locusta (Linnaeus, 1758), Gammarus salinus Spooner, 1947, Gammarus tigrinus Sexton, 1939, Gammarus zaddachi Sexton, 1912, Gastropoda, Gyraulus Charpentier, 1837, Harmothoe impar (Johnston, 1839), Haustorius arenarius (Slabber, 1769), Hediste diversicolor (O.F. Müller, 1776), Hemigrapsus takanoi Asakura & Watanabe, 2005, Heteromastus filiformis (Claparède, 1864), Hirudinea, Hydrobia ulvae (Pennant, 1777), Hydrozoa, Incisocalliope aestuarius (Watling & Maurer, 1973), Leptocaris Scott T., 1899, Limecola balthica (Linnaeus, 1758), Limnodrilus Claparède, 1862, Limnodrilus hoffmeisteri Claparède, 1862, Limoniidae, Lumbricidae Rafinesque, 1815, Lumbricillus lineatus (Müller, 1774), Lymnaeidae Rafinesque, 1815, Macoma balthica (Linnaeus, 1758), Manayunkia aestuarina (Bourne, 1883), Marenzelleria neglecta Sikorski & Bick, 2004, Marenzelleria viridis (Verrill, 1873), Melita nitida S.I. Smith in Verrill, 1873, Melita palmata (Montagu, 1804), Mesopodopsis slabberi (Van Beneden, 1861), Mya arenaria Linnaeus, 1758, Mysidacea, Mytilus edulis Linnaeus, 1758, Nematocera, Nematoda, Neomysis integer (Leach, 1814), Nereis (Hediste) diversicolor O.F. Müller, 1776, Nereis (Neanthes) succinea (Leuckart, 1847), , Nudibranchia, Oligochaeta, Orchestia Leach, 1814, Orchestia cavimana Heller, 1865, Orchestia gammarellus (Pallas, 1766), Ostracoda, Ostrea Linnaeus, 1758, Palaemon Weber, 1795, Palaemon longirostris H. Milne Edwards, 1837, Palaemon macrodactylus Rathbun, 1902, Paranais litoralis (Müller, 1784), Peringia ulvae (Pennant, 1777), Petricola pholadiformis Lamarck, 1818, Pisidium C. Pfeiffer, 1821, Platyhelminthes, Pleusymtes glaber (Boeck, 1861), Polychaeta, Polydora Bosc, 1802, Polydora (Boccardiella) ligerica (Ferronnière, 1898), Polydora ciliata (Johnston, 1838), Polydora cornuta Bosc, 1802, Proasellus meridianus (Racovitza, 1919), Pygospio elegans Claparède, 1863, Rhithropanopeus harrisii (Gould, 1841), Scolelepis squamata (Müller, 1806), Scrobicularia plana (da Costa, 1778), Simocephalus vetulus (O.F. Müller, 1776), Sphaeroma Bosc, 1801, Sphaeroma rugicauda Leach, 1814, Spio Fabricius, 1785, Spionidae Grube, 1850, Streblospio benedicti Webster, 1879, Synidotea laevidorsalis (Miers, 1881), Tardigrada, Tipulidae, Trichoptera, Tubifex tubifex (Müller, 1774), Tubificidae Vejdovský, 1884, Tubificoides heterochaetus (Michaelsen, 1926)

Geografische spreiding
België, Zeeschelde, Plaat van Boomke [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Plaat van Doel [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Sint-Annastrand [Marine Regions]
België, Durme R., Hamme [Marine Regions]
België, Rupel
België, Zeeschelde [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Appels [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Ballooi
België, Zeeschelde, Branst
België, Zeeschelde, De Kramp
België, Zeeschelde, Dendermonde [Marine Regions]
Belgie, Zeeschelde, Driegoten
België, Zeeschelde, Galgeschoor [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Gentbrugge [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Groot Buitenschoor [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Haven van Antwerpen, Kallo [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Haven van Antwerpen, Van Cauwelaertsluis [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Hoboken [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Kallebeek [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Ketenissepolder [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Kruibeke [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Mariekerke
België, Zeeschelde, Melle [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Notelaer
België, Zeeschelde, Paardenschor [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Rupelmonde [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Schoonaarde
België, Zeeschelde, Temse [Marine Regions]
België, Zeeschelde, Uitbergen
België, Zeeschelde, Vlassenbroek
België, Zeeschelde, Wetteren [Marine Regions]
Belgium, Dijle
Belgium, Durme
Belgium, Nete
Belgium, Schellebelle
Belgium, Wichelen [Marine Regions]
Belgium, Zenne

Spreiding in de tijd
15 Maart 1989 - 26 September 2000
Vanaf 23 September 2002 [Gestart]

Taxonomische spreiding
Acari [WoRMS]
Alderia modesta (Lovén, 1844) [WoRMS]
Alitta succinea (Leuckart, 1847) [WoRMS]
Amphichaeta sannio Kallstenius, 1892 [WoRMS]
Amphipoda [WoRMS]
Apocorophium acutum (Chevreux, 1908) [WoRMS]
Apocorophium lacustre (Vanhöffen, 1911) [WoRMS]
Assiminea grayana J. Fleming, 1828 [WoRMS]
Balanus Costa, 1778 [WoRMS]
Balanus improvisus Darwin, 1854 [WoRMS]
Barnea candida (Linnaeus, 1758) [WoRMS]
Bathyporeia Lindström, 1855 [WoRMS]
Bathyporeia elegans Watkin, 1938 [WoRMS]
Bathyporeia pelagica (Spence Bate, 1857) [WoRMS]
Bathyporeia pilosa Lindström, 1855 [WoRMS]
Bithynia tentaculata (Linnaeus, 1758) [WoRMS]
Capitella capitata (Fabricius, 1780) [WoRMS]
Carcinus maenas (Linnaeus, 1758) [WoRMS]
Carychium minimum
Cerastoderma edule (Linnaeus, 1758) [WoRMS]
Ceratopogonidae Newman, 1834 [WoRMS]
Chironomidae [WoRMS]
Cnidaria [WoRMS]
Coleoptera [WoRMS]
Collembola [WoRMS]
Copepoda [WoRMS]
Corbicula fluminea (O. F. Müller, 1774) [WoRMS]
Cordylophora caspia (Pallas, 1771) [WoRMS]
Corophium Latreille, 1806 [WoRMS]
Corophium arenarium Crawford, 1937 [WoRMS]
Corophium insidiosum Crawford, 1937 [WoRMS]
Corophium lacustre Vanhöffen, 1911 [WoRMS]
Corophium volutator (Pallas, 1766) [WoRMS]
Crangon crangon (Linnaeus, 1758) [WoRMS]
Crassostrea angulata (Lamarck, 1819) [WoRMS]
Cyathura carinata (Krøyer, 1847) [WoRMS]
Diptera [WoRMS]
Dolichopodidae Latreille, 1809 [WoRMS]
Dreissena polymorpha (Pallas, 1771) [WoRMS]
Dugesia tigrina (Girard, 1850) [WoRMS]
Empididae Linnaeus, 1758 [WoRMS]
Enchytraeidae Vejdovský, 1879 [WoRMS]
Enchytraeus albidus Henle, 1837 [WoRMS]
Ephemeroptera [WoRMS]
Ephydridae Zetterstedt, 1837 [WoRMS]
Eteone longa (Fabricius, 1780) [WoRMS]
Eteone Savigny, 1822 [WoRMS]
Eurydice pulchra Leach, 1815 [WoRMS]
Gammarus duebeni Lilljeborg, 1852 [WoRMS]
Gammarus Fabricius, 1775 [WoRMS]
Gammarus locusta (Linnaeus, 1758) [WoRMS]
Gammarus salinus Spooner, 1947 [WoRMS]
Gammarus tigrinus Sexton, 1939 [WoRMS]
Gammarus zaddachi Sexton, 1912 [WoRMS]
Gastropoda [WoRMS]
Gyraulus Charpentier, 1837 [WoRMS]
Harmothoe impar (Johnston, 1839) [WoRMS]
Haustorius arenarius (Slabber, 1769) [WoRMS]
Hediste diversicolor (O.F. Müller, 1776) [WoRMS]
Hemigrapsus takanoi Asakura & Watanabe, 2005 [WoRMS]
Heteromastus filiformis (Claparède, 1864) [WoRMS]
Hirudinea [WoRMS]
Hydrobia ulvae (Pennant, 1777) [WoRMS]
Hydrozoa [WoRMS]
Incisocalliope aestuarius (Watling & Maurer, 1973) [WoRMS]
Leptocaris Scott T., 1899 [WoRMS]
Limecola balthica (Linnaeus, 1758) [WoRMS]
Limnodrilus Claparède, 1862 [WoRMS]
Limnodrilus hoffmeisteri Claparède, 1862 [WoRMS]
Limoniidae [WoRMS]
Lumbricidae Rafinesque, 1815 [WoRMS]
Lumbricillus lineatus (Müller, 1774) [WoRMS]
Lymnaeidae Rafinesque, 1815 [WoRMS]
Macoma balthica (Linnaeus, 1758) [WoRMS]
Manayunkia aestuarina (Bourne, 1883) [WoRMS]
Marenzelleria neglecta Sikorski & Bick, 2004 [WoRMS]
Marenzelleria viridis (Verrill, 1873) [WoRMS]
Melita nitida S.I. Smith in Verrill, 1873 [WoRMS]
Melita palmata (Montagu, 1804) [WoRMS]
Mesopodopsis slabberi (Van Beneden, 1861) [WoRMS]
Mya arenaria Linnaeus, 1758 [WoRMS]
Mysidacea [WoRMS]
Mytilus edulis Linnaeus, 1758 [WoRMS]
Nematocera [WoRMS]
Nematoda [WoRMS]
Neomysis integer (Leach, 1814) [WoRMS]
Nereis (Hediste) diversicolor O.F. Müller, 1776 [WoRMS]
Nereis (Neanthes) succinea (Leuckart, 1847) [WoRMS]
Neuroptera
Nudibranchia [WoRMS]
Oligochaeta [WoRMS]
Orchestia Leach, 1814 [WoRMS]
Orchestia cavimana Heller, 1865 [WoRMS]
Orchestia gammarellus (Pallas, 1766) [WoRMS]
Ostracoda [WoRMS]
Ostrea Linnaeus, 1758 [WoRMS]
Palaemon Weber, 1795 [WoRMS]
Palaemon longirostris H. Milne Edwards, 1837 [WoRMS]
Palaemon macrodactylus Rathbun, 1902 [WoRMS]
Paranais litoralis (Müller, 1784) [WoRMS]
Peringia ulvae (Pennant, 1777) [WoRMS]
Petricola pholadiformis Lamarck, 1818 [WoRMS]
Pisidium C. Pfeiffer, 1821 [WoRMS]
Platyhelminthes [WoRMS]
Pleusymtes glaber (Boeck, 1861) [WoRMS]
Polychaeta [WoRMS]
Polydora Bosc, 1802 [WoRMS]
Polydora (Boccardiella) ligerica (Ferronnière, 1898) [WoRMS]
Polydora ciliata (Johnston, 1838) [WoRMS]
Polydora cornuta Bosc, 1802 [WoRMS]
Proasellus meridianus (Racovitza, 1919) [WoRMS]
Pygospio elegans Claparède, 1863 [WoRMS]
Rhithropanopeus harrisii (Gould, 1841) [WoRMS]
Scolelepis squamata (Müller, 1806) [WoRMS]
Scrobicularia plana (da Costa, 1778) [WoRMS]
Simocephalus vetulus (O.F. Müller, 1776) [WoRMS]
Sphaeroma Bosc, 1801 [WoRMS]
Sphaeroma rugicauda Leach, 1814 [WoRMS]
Spio Fabricius, 1785 [WoRMS]
Spionidae Grube, 1850 [WoRMS]
Streblospio benedicti Webster, 1879 [WoRMS]
Synidotea laevidorsalis (Miers, 1881) [WoRMS]
Tardigrada [WoRMS]
Tipulidae [WoRMS]
Trichoptera [WoRMS]
Tubifex tubifex (Müller, 1774) [WoRMS]
Tubificidae Vejdovský, 1884 [WoRMS]
Tubificoides heterochaetus (Michaelsen, 1926) [WoRMS]

Parameters
Biomassa bodemdieren, Biomassa oligocheata, Densiteit Bodemdieren, Densiteit Oligochaeta

Bijdrage door
Vlaams Instituut voor de Zee (VLIZ), meer
Vlaamse overheid; Beleidsdomein Omgeving; Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek (INBO), meerdata eigenaar
Vlaamse overheid; Beleidsdomein Omgeving; Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek; Estuaria, meerdata creator

Gerelateerde datasets
Maakt deel uit van:
ME: Monitoring Estuary. Monitoring van het estuarium van de Zeeschelde, meer
Dataset delen:
ME-3a. Subtidale staalnames van macrobenthos ter hoogte van het Deurganckdok 96-97, meer
ME-3b. Driejaarlijkse spatiale benthos monitoring dataset inter- en subtidaal Zeeschelde, meer
ME-3c.Temporele monitoring benthos en sediment dataset slikken Groot Buitenschoor, meer
ME-3d. Bodemdieren Westerschelde in kader van Impulsprogramma Zeewetenschappen, meer
ME-3e. Macrobenthos van de Zeeschelde, met bijzondere aandacht voor het voorkomen en de rol van Oligochaeta, meer
ME-3f. Estuarien macrobentos van het Schelde-estuarium (België en Nederland) - Vanaf 1988, meer
(Gedeeltelijk) opgenomen in:
MONEOS - Diversiteit Soorten in het Schelde-Estuarium, meer

Dataset status: Gestart
Data type: Data
Data oorsprong: Monitoring: veldonderzoek
Metadatarecord aangemaakt: 2009-03-13
Informatie laatst gewijzigd: 2020-06-30
Alle informatie in het Integrated Marine Information System (IMIS) valt onder het VLIZ Privacy beleid